Jabučni smotavac- kako ga suzbiti prirodnim putem?

Jabučni savijač lat.Cydia pomonela, najteži je protivnik proizvođačima jabuka od svih štetnih insekata. Voćari koji uzgajaju krušku takođe imaju probleme sa ovom štetočinom. Međutim, oni koji žele da zaštite svoja stabla nemaju veliki izbor sredstava koja mogu da djeluju na štetnika. Jedni od rijetkih su npr. Granupom ( virus koji djeluje na probavni trakt gusjenice savijača ), Ozoneem trishul ( na bazi neem ulja iz biljke Azadirachta Indica, aktivna materija azadiraktin ) i Coragen ( aktivna materija hlorantraniliprol ). Coragen jeste opasan za vodene organizme i ne treba ga koristiti bliže od 20 metara od vodenih površina ali nije štetan za pčele i ostale korisne insekte pa možemo reći da je polu-organsko sredstvo.
Leptir savijača pojavljuje se već u drugoj polovini aprila i borba protiv savijača traje do berbe. Imago je sivo mrke boje i kada se u feromonskim klopkama, kojih je dovoljan jedan par za jedan hektar, ulovi šest do 15 leptira nedjeljno, potrebno je izvršiti suzbijanje. Jedan feromon traje 4-6 nedjelja. Štetu pravi, naročito, druga i treća generacija i može da ošteti i do 90% plodova. Gusjenica izaziva crvljivost plodova, ubušuje se u plod, grize meso, bušeći kanale, a izlučevine izbacuje van. Na slikama je imago savijača i klopka iz zasada krušaka Aleksandra Bundala, iz Drugovića, kod Laktaša. Kad sam slikao nije bilo potrebe ali ovih dana postoji izrazita potreba za suzbijanjem štetočine jer se, u međuvremenu, u klopku uhvatilo još imaga.




Gore navedena sredstva su skupa većini voćara koji zbog toga pribjegavaju insekticidima koji uništavaju i savijača ali i korisne insekte.

Šta upotrijebiti ako ne želite da koristite hemijska sredstva? Gusjenice savijača ne podnose miris bijelog luka i moj savjet je da se bijeli luk istuca ili presiječe napola nožem, stavi, sve sa ljuskom, na dno plastične kante i prelije vrelom vodom. Dovoljno je staviti kilogram luka u bure od 100 litara. Ne mora se preliti sa 100 litara vrele vode, dovoljna je jedna kanta, a ostatak se dopuni nakon dva do tri sata sa hladnijom vodom. Poslije toga, za dva, tri dana, može se prskati voće. Dodajte čili papričice, ljuti mljeveni biber i papriku, rasol, sirće. Dovoljno je 200 grama ovih namirnica na 100 litara vode. Ove namirnice djeluju protiv gusjenica jer im nagrizaju mekanu površinu tijela. Zaštita nije garantovana jer treba pogoditi vrijeme prskanja, tj. kada su jaja crna, pred samo piljenje.


Takođe se može dodati i crveni luk, i meso i ljuska, koji djeluje posredno i na kruškinu buvu. Za veće voćnjake komplikovano je pripremati veće količine tečnosti sa ovim namirnicama koje djeluju i odbijajuće na štetnike, ali za manje voćnjake, druga je priča.Zašto koristiti hemiju kada može i bez nje?

Comments

Popular posts from this blog

Zaštitite povrće s mlijekom i sodom

Listovi japanske jabuke možda mogu biti od koristi u organskoj zaštiti

Kako prepoznati rodne pupoljke za narednu godinu i zašto je važna rezidba?